22 lata doświadczenia z pontonami pływającymi
Każdego roku produkujemy 4500 m pływających pontonów
18 specjalistów pracuje i pomaga klientom
22 kraje z produktami Top Marine
Top Marine, info@topmarine.pl, www.topmarine.pl

Platforma pływająca, lokalizacja – na co zwrócić uwagę

Platforma pływająca przy jej wyborze kluczowe są lokalizacja oraz koszty inwestycji w konkretnym miejscu.

W artykule przedstawimy, co jest najważniejsze dla lokalizacji ze względu na warunki naturalne. Pomoże Ci to samodzielnie dokonać wstępnej oceny planowanej lokalizacji.

Lokalizacja platformy pływającej: ważne czynniki

Przede wszystkim nie zalecamy montażu na otwartych akwenach oraz odsłoniętym wybrzeżu. Takie miejsca są narażone na bardzo silne wiatry oraz wysokie fale.  Odpowiednią lokalizacją są naturalnie chroniony brzegi lub basen portowy z falochronem.

1. Warunki lodowe

Jest to bardzo ważny aspekt przy decyzji o podjęciu inwestycji budowy pomostów pływających. Zasadnicze jest ustalenie warunków lodowych na akwenie. Wstępne informacje możemy uzyskać na podstawie następującej wiedzy:

  • W zatokach zamkniętych i chronionych przed wiatrem lód topi się bez ruchu lub porusza się nieznacznie pod wpływem wiatru.
  • Jeśli duże drzewa nie rosną bardzo blisko brzegu, jest prawdopodobne, że dotrą tam grzbiety ciśnieniowe składające się z fragmentów lodu.
  • Warunki lodowe są również widoczne ze skał: które mogły zostać przesunięte, świadczy to o wystąpieniu lodu prążkowanego.

Jeśli wystąpi lód prążkowany lub grzbiety ciśnieniowe dojdzie do uszkodzenia platformy pływającej. Takie miejsce nie jest odpowiednie dla pomostu całorocznego. W takiej sytuacji konieczny jest demontaż przed zimą i ponowny montaż po ustąpieniu lodu. Jednakże wiąże się to z wyższymi kosztami utrzymania.

2. Oddziaływanie wiatru

W przypadku akwenów śródlądowych wiatr nie jest tak istotnym czynnikiem. Planując platformy pływające w miejscach nadmorskich należy zwrócić szczególną uwagę na to zagadnienie.

Wygodne jest korzystanie z mapy Global Wind Atlas, na stronie internetowej. Możesz tam sprawdzić dominujący kierunek wiatru na swojej plaży. Kliknij żądaną lokalizację, wybierz „Różę wiatrów” po prawej stronie, a zobaczysz wiatry przeważające na danym obszarze:

Wind Rose Andry Prodel +372 5304 4000 andry@topmarine.pl

Rzut ekranu ze strony Global Wind Atlas

W ten sposób można zidentyfikować najintensywniejszy kierunek wiatru. Następnie należy sprawdzić, czy w danej lokalizacji występuje otwarta przestrzeń. Naturalne osłony np. półwysep albo wyspa zapewnią ochronę Twojego obiektu poprzez osłabienie zafalowania.

3. Wysokość fali

Warunki pogodowe na morzu i na wodach śródlądowych są bardzo różne. Największą różnicą jest wysokość fal. W głębi lądu wiatry są spowalniane przez lasy i ukształtowanie terenu. Na morzu, gdzie nie ma przeszkód, wiatr nabiera znacznych prędkości co wywołuje większe zafalowanie.

Uzyskaj jasny obraz średniej wysokości fal w przyszłej lokalizacji pomostów. Sprawdź również maksymalne wielkości zafalowania, aby wiedzieć, jakie siły musi wytrzymać twoja platforma pływająca.

4. Średni poziom wody

Poziom wody w morzu i na śródlądziu zmienia się w zależności od pory roku i wiatrów. W skrajnych przypadkach poziom Morza Bałtyckiego zmienia się o 2,5 metra powyżej i 1,2 metra poniżej średniej średniej wartości.

Na akwenach śródlądowych poziom wody zależy od opadów atmosferycznych i topnienia śniegu. Wahania są największe w okresie wiosennym, po śnieżnych zimach oraz w okresach deszczowych.

Ze względu na ciągłe wahania poziomu wody ważne jest, aby platforma pływająca była dobrana do średniego stanu wody.

Przeciętny poziom wody jest ogólnie widoczny na plaży i wystarczające są oględziny. Jeśli jest to nieznane miejsce, warto porozmawiać  z osobami zamieszkującymi dany teren przez dłuższy czas.

5. Głębokość wody

Jeśli lokalizacja znajduje się nad morzem, możesz uzyskać pomoc w postaci map morskich. Zaznaczone są na nich głębokości. Możesz skorzystać z  mapy Navionics, która jest w dużej mierze dostępna bezpłatnie.

Jeśli znasz właściwą głębokość wody od linii brzegowej, masz jasny obraz tego, gdzie możesz cumować jachty. Pamiętaj o wymaganym zanurzeniu jednostek pływających. Dzięki tym parametrom możesz obliczyć, potrzebną długość platformy pływającej.

Pamiętaj! jeśli wystarczająca głębokości do cumowania jest daleko, konieczna jest budowa bardzo długiej przystani. Takie rozwiązanie podwyższa koszt inwestycji.

W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z naszym ekspertem.

Podsumowując

Powtórzmy najważniejsze rzeczy.

Najlepsza lokalizacja pomostów pływających jest w miejscach naturalnie osłoniętych przez przyrodę lub z wykorzystaniem falochronów. Pomosty pływające nie są w stanie konkurować z potężnymi siłami przyrody. W związku z tym nie zalecamy stosować tego rozwiązania na otwartych plażach bądź wybrzeżach.

Pięć najistotniejszych czynników:

  • warunki lodowe;
  • otwartość wybrzeża na wiatr;
  • wysokość fali;
  • średni poziom wody;
  • głębokość wody od linii brzegowej;

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie tego, co przeczytałeś lub chciałbyś omówić montaż pomostów pływających, skontaktuj się z naszym ekspertem na dole strony.

Czy artykuł był przydatny i przyjemny?

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego wybrać Top Marine?

Najwyższa jakość
100% znajomości produktu
Serwis, który dba
Bezpieczeństwo i ochrona środowiska
Profesjonalny montaż
Uczciwa cena
Szybki czas dostawy
Standaryzacja
Nastawienie
Róża Łachacz, info@topmarine.pl, www.topmarine.pl
Poproś o pomoc eksperta