Pomosty pływające wymagają niewielkiej konserwacji. Jednakże nie znaczy to, że można o tym zapomnieć.
Regularne dbanie o produkt gwarantuje długi czas korzystania. Zapewnienie właściwej pielęgnacji jest łatwe i można to zrobić samodzielnie.
Przedstawiamy, kiedy i jakie prace konserwacyjne należy wykonać, aby Twój pomost pływający wyglądał jak nowy.
Pomosty pływające jak często wykonywać prace?
Zalecamy robić to dwa razy w roku: wiosną, przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, po zakończeniu.
Na co zwrócić uwagę?
Pomosty pływające są w wodzie przez cały rok i przez większość czasu w ruchu. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na deskowanie i stan łączeń.
Uwaga: Chociaż przedstawione wytyczne są dość uniwersalne i mają zastosowanie do pontonów wszystkich producentów. Należy postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do produktu. Określają one jasno, jak i co należy sprawdzić.
Pomosty pływające o betonowej powierzchni
Czy pomost z betonową powierzchnią również wymaga konserwacji? W przypadku takiej konstrukcji zalecamy raz do roku lekkie mycie powierzchni.
Deskowanie
Drewno pochodzące z naszej fabryki jest poddawane impregnacji ciśnieniowej. Zapewnia to ochronę przed grzybami i szkodnikami. Aby uzyskać ochronę przed promieniami UV konieczne jest regularne olejowanie tarasu.
Pomosty pływające – pierwsza konserwacja deskowania
Nasze deski wykonane są z impregnowanego drewna sosnowego. Gotowy produkt zawiera sporo wilgoci. W związku z tym zalecamy pozostawienie elementów drewnianych na słońcu przed pierwszym olejowaniem. Poczekaj, aż taras straci pierwotny zielonkawy odcień i wygląda na nieco wyblakły.
Za pierwszym razem nałóż grubą warstwę oleju, aż drewno zostanie nasycone, aby uzyskać odpowiednią ochronę.
Coroczna konserwacja elementów drewnianych
Olejowanie na wiosnę zapewni piękny efekt przez całe lato. Świeża warstwa chroni drewno przed działaniem promieni słonecznych.
Wykonaj następujące czynności:
- Oczyścić powierzchnię pomostu z zabrudzeń.
- Umyj taras środkiem do czyszczenia. Szczególnie dobry efekt można osiągnąć stosując detergent zawierający wodorotlenek sodu. Otwiera on pory drewna, dzięki czemu olej wnika głęboko w strukturę desek. Roztwór nanieść na powierzchnię do 3 m2 na całej długości deski i zetrzeć zabrudzenia twardą szczotką. Następnie spłucz dużą ilością wody.
- Pozwól desce całkowicie wyschnąć.
- Nałóż olej na taras, najlepiej na całą deskę. Zapewni to jednolity wygląd bez pasków. Ilość oleju powinna być wystarczająca do nasycenia drewna. Po pół godzinie nadmiar oleju zetrzyj z powierzchni szmatką. Jeśli wydaje Ci się, że taras potrzebuje więcej oleju, możesz powtórzyć proces.
Uwaga: Wodorotlenek sodu jest mocną zasadą i działa żrąco na skórę. Dokładnie przestrzegaj instrukcji i używaj sprzętu ochronnego.
Uwaga: Używając myjki ciśnieniowej, należy uważać, aby powierzchnia drewna nie została uszkodzona. Nadmierne ciśnienie może spowodować odpryśnięcie desek i ich zniszczenie.
Taras zimą
Staranne olejowanie wiosną chroni deskę przed przedostawaniem się wody i lodu w strukturę drewna w miesiącach zimowych.
Jeśli nie używasz pomostu pływającego zimą, nie ma potrzeby odśnieżania go. Jeśli dalej pozostaje w użyciu, ważne jest, aby nie uszkodzić powierzchni podczas usuwania śniegu lub lodu.
Łączenia
Pomosty pływające są w ciągłym ruchu z powodu fal i wiatru, czyli są podatne na uszkodzenia. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie łączeń, zawiasów, połączeń gumowych i łańcuchów kotwicznych. Co należy monitorować?
Sprawdź, czy połączenia nie noszą śladów zużycia. Czy mogą się poruszać. Upewnij się, że śruby mocujące są odpowiednio dokręcone.
Regularna kontrola łączeń pomaga zapobiegać uszkodzeniom. Znacznie taniej jest wymienić zużyte połączenia na nowe, niż zakupić nowy ponton.
W razie dodatkowych pytań skonsultuj się z ekspertem.
Powodzenia!